Bezelye Yemeği

Pişirme Süresi: 30 - 40 dk
Zorluk Seviyesi: Orta
Kalori: 210-230 kcal

Türk ve Dünya Mutfağı'nda bolca tüketilen bezelye sadece lezzeti ile değil faydalarıyla da mutfaklarda kendine geniş yer buluyor. Sindirim sistemini düzenlemek, kilo vermeye yardımcı olmak, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı savaşmak gibi pek çok özelliği olan bezelyeyi, tam da mevsimindeyken, tıpkı annelerimizin yaptığı gibi sulu yemek halini paketleyip sizlerler buluşturmak istedik.

Not: Bezelye paketimiz vegan kullanıcılarımız için uygundur. Etli tüketmek isteyen kullanıcılarımız ek malzemeler kısmından paketlerine ekleme yapabilirler.

Not: Kış aylarında alacağınız kitlerde, yazın hazırlayıp dondurmuş olduğumuz taze bezelyeler gönderilecektir. Donmuş halde gelen bezelyeleri çözdürmeden direk tencereye ilave ediniz.

Afiyet olsun.

Porsiyon Fiyatı
Ürün Fiyatı
21.00
42.00
18.38
73.50
Ek Malzemeler
Özel Notlar
Adet

Malzemeler

Zeytinyağı
Taze Bezelye
Domates Sos
Havuç/Patates Karışımı
Soğan
Karışık Salça

Gerekli Mutfak Aletleri

Tencere
Pişirme Kaşığı
Süzgeç (Bezelyeleri Yıkamak İçin)

Evde Bulunması Gereken Malzemeler

Sıcak su.

Ocak Isısı

Orta Ateşte

Hazırlanışı

0
Malzemeler

Bu tarif için görselde bulunan, sizlere gönderdiğimiz malzemelere ek    olarak; aşağıdaki malzemeleri evinizde bulundurmanız gerekmektedir.


  • Sıcak su.
1
Soğanları Kavuruyoruz

Not: Bu tarif için sıcak su ihtiyacınız olacaktır. Tarife başlamadan önce gerekli miktarda (bkz. adım 5) su kaynatılması önerilir.


  • İlk olarak, uygun bir tencerenin içine zeytinyağı ve soğanları alıp, soğanlar hafif yumuşayana kadar kavuruyoruz.

Not: Ek malzeme et alan kullanıcılarımızın bu aşamada (soğandan önce) eti ekleyip, rengi dönene kadar kavurması gerekmektedir.

2
Havuç ve Patatesi Ekliyoruz
  • Havuç ve patatesi de tencereye alıp 1-2 dk. kadar kavuruyoruz.
3
Domates Sos ve Salçayı Ekliyoruz
  • Domates sos ve salçayı da malzemelerin üzerine ekleyip, yaklaşık salçanın kokusu hafif çıkana kadar (yaklaşık 3-4 dk.) kavuruyoruz.
4
Bezelyeleri Ekliyoruz
  • Bezelyeleri yıkıyoruz ve tencereye ekliyoruz. Sonra tüm malzemeleri birlikte yaklaşık 3-4 dk. kavuruyoruz.
5
Suyu Ekleyip Pişmeye Bırakıyoruz
  • Son olarak, yemeğimizin üzerini yaklaşık 2 parmak geçecek kadar sıcak su ekliyoruz ve tencerenin kapağını kapatıp, bezelyeler pişene kadar (yaklaşık 20-25 dk.) pişiriyoruz.

Afiyet olsun.


Not: Bezelyeler taze olduğu için pişme süresi biraz uzun olabilir. Bu nedenle su ekledikten sonra bezelyelerin pişip pişmediğini ara ara kontrol etmeniz tavsiye edilir.